Their Eyes Will Sear Holes In The Night Sky
Missä
Pannuhuone Gust. Ranin
Kauppakatu 25
Katso sijainti kartalla.
Tapahtumapaikka ei ole esteetön. Katso lisätiedot.
Pannuhuoneen ikäraja on 18 vuotta.
Kesto
10 minuuttia
Kielet
Englanti ja arabia.
Englannin- ja arabiankieliset tekstitykset.
Their Eyes Will Sear Holes In The Night Sky on Bianca Hissen ja Laura Cemin lyhytelokuva, joka on toteutettu yhteistyössä Helsingissä toimivan palestiinalaisen tanssiryhmän Al Huriya Dabken kanssa. Elokuva seuraa ryhmän työskentelyä ja tuo yhteen palestiinalaisia ja suomalaisia osallistujia, jotka oppivat ja välittävät eteenpäin dabken perinnettä.
Levantista lähtöisin oleva dabke on yhteisöllinen rivitanssi, joka pohjautuu iloon, kestävyyteen ja yhteiseen voimaan. Yhtenäisten askelten ja jaetun liikkeen kautta siitä on muodostunut palestiinalaisille selviytymisen, kulttuurisen jatkuvuuden ja muistamisen käytäntö.
Elokuva dokumentoi ryhmän harjoituksia ja tarkastelee sitä, kuinka tanssi välittyy sukupolvien, kielten ja erilaisten elettyjen kokemusten välillä. Teos keskittyy kääntämisen, mukautumisen ja väärinymmärrysten hetkiin ja pohtii siirtymää ja muutosta. Elokuvassa näyttää, kuinka tanssi on elävä kieli, joka yhdistää eri paikoista ja taustoista tulevia ihmisiä.
Elokuva on osa Evening for Palestine vol. 5 -tapahtumaa.